DEPRESJA

Powody konsultacji

Wyobraźmy sobie, że ten pokój widziany oczami Eduarda Hoppera przedstawiony jest na wzór życia psychicznego, w którym światło dzienne przeplata się z ciemniejszymi stronami naszej egzystencji. Powiedzmy sobie, że jest to raczej normalny stan rzeczy. Problemy zaczynają się wtedy gdy czarna część świata wewnętrznego bierze górę i kieruje naszym życiem. W tym wypadku psychoterapia ma na celu odnalezienie jasnej strony nas samych i wprowadzenie równowagi w nasze życie psychiczne.

Depresja jest jedną z najcześciej spotykanych chorób psychicznych naszych czasów i może się przejawiać w każdym wieku. Jej przyczyny są zazwyczaj złożone. Mogą być one zakorzenione w naszym ciele (rozregulowanie hormonalne, geny, skutki uboczne pewnych lekarstw), być związane z naszym otoczeniem (choroba lub śmierć bliskiej osoby, rozstanie, przeprowadzka, utrata pracy, przejście na emeryture lub trudne relacje z naszym otoczeniem), mogą również wywodzić się z naszej wewnętrznej konstrukcji (wysoka wrażliwość emocjonalna, specyficzny sposób myślenia, itp.).

Niestety bardzo czesto zdarza się, że przyczyny depresji nie wydają nam się wystarczajaco ważne, żeby wziąć je pod uwagę. Tym bardziej nasz stan depresyjny jest dla nas i dla naszego otoczenia niezrozumiały. Pamiętajmy jednak, że niezależnie od przyczyny, im wcześniej podejmiemy się leczenia tym szybciej jego rezultaty będą skuteczne.

Kiedy konsultować 

Najczęstszymi przejawami depresji są smutek czy utrata poczucia przyjemności ze spraw codziennych. Mogą one manifestować się na przykład zwykłym zmęczeniem. Są one wystarczającym powodem, żeby skonsultować się z psychologiem. Nie czekajcie więc, żeby poprosić specjalistę o poradę.

Stany depresyjne objawiają się również często przez poczucie winy i własną dewaloryzację. Pojawia się wtedy wrażenie, że życie nie ma sensu, a w skrajnych sytuacjach nawet myśli samobójcze.

Samopoczucie depresyjne angażuje również mocno nasze ciało, co może objawiać się zmęczeniem (najczęściej porannym), zaburzeniami snu, kłopotami z koncentracją i pamiecią, zmniejszeniem lub zwiększeniem apetytu.

Uwaga: oznaką depresji są nie tylko tak zwane symptomy „ujemne” jak zwolnione ruchy czy wycofanie się. Paradoksalnie może ona również manifestować się poprzez pobudzenie ruchowe, nadaktywność, czy nawet agresywność.

Prowadzenie terpii

Leczenie depresji zależy od jej stopnia nasilenia. W niektórych przypadkach sama psychoterapia jest wystarczająca, w innych dobrze jest ją uzupełnić przez wprowadzenie leków.

Rodzina i bliscy

Depresja czerpie ogromne zasoby z naszej wewnętrznej energii potrzebnej do realizacji najzwyklejszych codziennych zajęć. Tak więc najbliższe otoczenie zaangażowane jest nie tylko w moralne wspieranie osoby cierpjącej, ale również w wyręczanie chorego w jego obowiązkach. To podwóje zaangażowanie jest na dłuższy okres wyczerpujące.

W takich wypadkach rozmowa z psychologiem może przynieść ulge, ułatwić przyjęcie odpowiedniego dystansu wobec cierpienia bliskiej osoby, a przede wszystkim umożliwić odnalezienie swojego miejsca w rodzinnym gronie.

 

 

Kontakt

15 bis, rue Dantan
92210 Saint Cloud
France

3 piętro z windą

możliwy dostęp pieszych przez rue Dailly -
schody na przeciw sklepu Lidl

Tel : + 33 6 10 48 97 21

aleksandrapitteri@gmail.com

Doctolib  facebook

Transport

Dworzec Saint Cloud – pociąg : U, N, L

Tramwaj : Parc de Saint Cloud (T2)

Autobus : 52,72,126,175

Metro : Boulogne Pont de Saint-Cloud

Dostęp